theme wordpress
نرم افزار معماری

رویت یا آرشیکد مسئله این است .

نرم‌افزار آرشیکد

(به انگلیسی: Graphisoft ArchiCAD) یکی از اولین نرم‌افزارهایی که به صورت تخصصی برای دانشجویان رشتهٔ عمران و معماری ساخته شده است که دارای امکانات بسیار خوبی مانند مشاهده سه بعدی، تغییر میزان نور در شب و روز، آنالیز داده‌های ساختمانی و … است. علاوه بر این، در این نرم‌افزار دیوار، سقف، درب، پنجره و سایر اجزای یک ساختمان به صورت از قبل آماده در آن قرار دارند و فقط کافیست که شما آنها را انتخاب کنید و با وارد نمودن سایز و اندازهٔ دلخواه خود آنها را بکار گیرید.

آرشیکد یکی از قدیمی‌ترین نرم‌افزارهای طراحی و پیاده‌سازی محیط‌های سه بعدی است و امکانات فوق‌العاده ای برای شبیه‌سازی سه بعدی مدل‌های ساختمانی دارد.

ویژگی‌ها

 • تبادل داده
 • بهبود محیط کار عمده
 • کار با آبجکت‌های پارامتریک
 • همکاری و دسترسی از راه دور
 • محیط باز و وسیع سه بعدی
 • قابلیت ساخت گزارشات دقیق از پروژه
 • رابط‌های برنامه کاربردی و برنامه‌نویسی
 • سازگاری به نرم‌افزارهای ۳D Studio Max و AutoCAD
 • امکان اتصال به Google Earth برای شبیه‌سازی مدل‌ها
 • امکان تغییر حالت سریع بین مدهای ۲ بعدی و ۳ بعدی
 • دارای پایگاه داده مرکزی برای ذخیره‌سازی اطلاعات سازه
 • بهبود همکاری مبتنی بر IFC و تشخیص برخورد (با استفاده از MEP طراح افزودنی) را بهبود می‌بخشد همکاری باز BIM بین معماران و مهندسان
 • استفاده از ظرفیت استفاده نشده کامپیوتر با پیش بینی آنچه که شما ممکن بعدی انجام دهید و برای آماده‌سازی آن اقدامات در پس زمینه

اتودسک رویت

نرم‌افزار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان است که برای استفادهٔ مهندسان معمار، عمران و تأسیسات کاربرد دارد و برای مدل‌سازی سه‌بعدی و ترسیم جزئیات ساختمانی استفاده می‌شود. این برنامه به کاربران توان طراحی ساختمان و سازه و مولفه‌های آن به صورت سه بعدی، یادداشت و علامت‌گذاری با عناصر دوبعدی و دسترسی اطلاعات ساختمانی از پایگاه داده‌های مدل ساختمان را می‌دهد.

رویت قادر به گردآوری اطلاعات و مدل‌سازی ساختمان به گونه‌ای ۴ بعدی (قابلیت مدیریت مالی و هزینه تولید و مصرف بر پایه زمان علاوه بر ترسیم سه بعدی را ۴D BIM می‌نامند) با ابزاری برای طرح‌ریزی و ردیابی طبقات مختلف در شیوه زندگی ساختمان، از مفهوم تا ساخت و ویرانی پس از آن است. رقیب اصلی نرم‌افزار رویت در بازار تکلا استراکچرز و آرشیتکچرال دسکتاپ می‌باشد.

این نرم‌افزار دارای سه نسخهٔ معماری، عمران و تأسیسات است که بر روی سیستم عامل ویندوز اجرا می‌شوند و با استفاده از افزونه BootCamp بر روی سیستم عامل مک نیز نصب خواهد شد. این برنامه هم روی پردازشگرهای ۶۴ بیت و هم ۳۲ بیت اجرا می‌شود. چند ویژگی مهم این نرم‌افزار به شرح زیر است:

 1. سادگی و سرعت یادگیری آن
 2. افزایش سرعت و دقت ترسیم و همچنین تغییر نقشه‌ها
 3. ترسیم هم‌زمان ۳بعدی و ۲ بعدی نقشه‌های ساختمان
 4. تبدیل سریع نقشه‌های فاز ۱ به نقشه‌های فاز ۲
 5. ارتباط هم‌زمان نقشه‌های معماری با نقشه‌های سازه و تأسیسات و اعمال هم‌زمان تغییرات بین این نقشه‌ها
 6. حذف خطاهای انطباق نماها و پلانها و مقاطع
 7. امکان انجام مطالعات اقلیمی (نور و سایه) بر روی ساختمان
 8. امکان تعریف استانداردهای ساخت در تجهیزات ساختمان
 9. محاسبه متره ساختمان و تغییر سریع آن در صورت تغییر نقشه‌ها
 10. قابلیت ارتباطی با دیگر نرم‌افزارهای BIM از طریق IFC و نیز اتوکد، ۳Dmax (ورودی و خروجی)
 11. امکان طراحی حجمی و تبدیل آن به نقشه‌های اجرایی

نام‌گذاری

این نرم‌افزار به علت قدرت بالای خلق اثر در نرم‌افزارهای مهندسی از ریشهٔ revitalization :به معنای حیات بخش و زندگی آفرین و revitalize: به معنای تجدید حیات و قدرت و زندگی تازه دادن (به)، باز زنده ساختن گرفته شده‌است.

مقایسه اجمالی

مدل سازی اطلاعات ساختمان یک تکنولوژی جدید در فرایند طراحی می باشد که عملکرد آن بر اساس مدل پارامتری دیجیتالی است و با استفاده از آن می توان گرافیک و اطلاعات را ادغام نمود، همچنین امکان تولید خودکار برنامه ها، گزارش ها، تجزیه و تحلیل طراحی و برنامه ریزی را فراهم می آورد.
مدل سازی اطلاعات ساختمان به عنوان یک نتیجه از تلاش های چندین شرکت برای ایجاد یک پایگاه داده برای مدل دیجیتال معرفی شد.
کاربر می تواند با استفاده از نرم افزارهای موجود در این زمینه، مدل های پارامتری را به صورت هم زمان در در یک مدل دو بعدی و سه بعدی ارائه کند.

نرم افزارهای آرشیکد یا رویت امکان همکاری مستقیم مهندسین در تمام مراحل طراحی رافراهم می آورند و زمان گردش کاری مورد نیاز از طراحی تا ساخت را کاهش می دهند.
در نتیجه، پایگاه داده ای از ساختمان واقعی ایجاد می شود، که به کاربر اجازه می دهد تا به سیستم های ساختمانی رسیدگی نماید.
نرم افزار آرشیکد برای اولین بار در سال ۱۹۸۲ معرفی شد و برای استفاده های تجاری کاربرد داشت و تا سال ۲۰۰۰ در پروژه های کوچک از آن استفاده می شد.
امروزه با پیشرفت های زیادی که در این نرم افزار ایجاد شده است، نرم افزار آرشیکد به یکی از پرکاربردترین نرم افزارها تبدیل شده است.
نسخه رسمی نرم افزار رویت نیز در سال ۲۰۰۲ منتشر شد و یک نرم افزار کاربردی در زمینه شبیه سازی ساختمان می باشد.

نرم افزارهای آرشیکد یا رویت دارای شباهت هایی می باشند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

هر دو نرم افزار اطلاعات را برای تمام عناصر طراحی ادغام می کنند و مدل دیجیتالی را شبیه سازی می کنند.
نمایش ها، برنامه ها و بخش ها به طور خودکار ایجاد می شوند و با هر تغییر مدل ارتقاء می یابد و همچنین هر دو نرم افزار سطح پیچیدگی یکسانی در هندسه طراحی دارند.

در ادامه به بیان برخی از تفاوت های موجود در نرم افزار آرشیکد و رویت می پردازیم:

 • نمایش سه بعدی: در نرم افزار رویت صفحه نمایش سه بعدی به صورت axonometric است.
  در حالی که در نرم افزار آرشیکد، استفاده از هر دو چشم انداز منسجم و پرسپکتیو امکان پذیر است و این باعث می شود که آزادی بیشتری برای ایجاد تغییرات در مدل مورد نظر داشته باشد.
 • منابع: نرم افزار رویت به دلیل آنکه به Autodesk متعلق است، دارای پشتیبانی بیشتری از نظر آموزشی، منابع و کتاب الکترونیکی نسبت به نرم افزار آرشیکد می باشد.
 • آزادی طراحی: نرم افزار رویت در مقایسه با نرم افزار آرشیکد، بیشترین آزادی طراحی و سهولت در طراحی پارامتری عناصر را دارا می باشد.
 • اندازه فایل: اندازه فایل ها در نرم افزار رویت و به ویژه در برنامه های پیچیده تر از نرم افزار آرشیکد هستند.
 • برش طراحی ها: طراحی های انجام شده در نرم افزار رویت را تنها می توان به شکل مستطیل برش داد.
  این در حالی است که در نرم افزار آرشیکد تمام طراحی ها می توانند به آسانی و در شکل های دلخواه برش داده شوند و در کلاژ های ارائه شده در نرم افزار آرشیکد تصاویر برداری و شطرنجی با هم لایه بندی می شوند.
سرعت آرشیکد یا رویت ؟ 

آرشیکد دارای سرعت نسبتا زیادی می باشد و می توان از فایل های بزرگ درون این نرم افزار استفاده کرد؛ زیرا در این نرم افزار مدیریت حافظه و امکان استفاده مجدد وجود دارد و این ویژگی سبب افزایش سرعت نرم افزار آرشیکد می گردد.
اما در نرم افزار رویت به دلیل سرعت پایین تر این نرم افزار، امکان ایجاد چند پردازش در کد اصلی موجود ندارد و تعاملات کاربر به آهستگی پاسخ داده می شود.
موتور رویت یک مدل سازی برای اطلاعات ساختمان را ایجاد می کند و روابط به طور خودکار بین عناصر ساختمان ایجاد می گردد.
این ویژگی نرم افزار رویت، یکپارچگی در میان عناصر مختلف را ایجاد می کند.

 • نوع خروجی :
  در نرم افزار رویت قابلیت کشیدن و رها کردن برای محتوای خارجی وجود ندارد اما در نرم افزار آرشیکد این قابلیت وجود دارد و به این ترتیب به راحتی می توانید از فایل های موجود در نرم افزارهای دیگر نیز در طراحی های خود استفاده کنید.
  نرم افزار آرشیکد دارای مجموعه انتشاراتی است که با استفاده از آن می توان تنظیمات مورد نیاز را برای نوع خروجی انجام داد؛ در حالیکه در نرم افزار رویت این عملکرد به صورت ابتدایی صورت می گیرد.

منبع :

پویا اندیش

برچسب ها
نمایش بیشتر

محمد مهدی دولت آبادی

سزار پلی (Cesar Pelli): "من ساختمان های خود را شبیه به تکه هایی از شهر می بینم، و در طرح های خود آن ها را به شکلی خاص برای شهروندان توضیح می دهم." محمد مهدی دولت آبادی،بنیانگذار و مدیر بازاریابی بنیاد ویکی سازه هستم.مهندس نرم افزار، علاقه مند به حوزه معماری و صنعت ساختمان. هدف از راه اندازی ویکی سازه، ایجاد یک مرجع جامع و کامل به عنوان دایرة المعارف معماران کشورمان بوده است. سایت ویکی سازه را در سال 1395 راه اندازی نمودم، تا قطعه کوچکی از پازل صنعت معماری و ساختمان ایران باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

بستن